PIHRB dołączyło do ponad 360 organizacji, które wystosowały oświadczenie sprzeciwiające się propozycji Omnibus przedstawionej przez Komisję Europejską. Proponowane zmiany podważają kluczowe regulacje dotyczące odpowiedzialności firm za naruszenia praw człowieka i środowiska.
Co zmienia projekt dyrektywy Omnibus?
Komisja Europejska twierdzi, że nowe regulacje uproszczą obowiązki firm, ale w rzeczywistości osłabiają podstawowe przepisy dotyczące zrównoważonego rozwoju i rozliczalności przedsiębiorstw, a jednocześnie – wbrew intencjom Komisji – nie poprawią konkurencyjności firm. Wśród najpoważniejszych proponowanych zmian znajdujemy m.in.:
- Ograniczenie odpowiedzialności firm – korporacje będą zobowiązane do analizowania ryzyka jedynie u bezpośrednich kontrahentów, a nie w całym łańcuchu dostaw, chyba że pozyska ‘plausible’ information, że gdzieś do naruszenia dochodzi.
- Osłabienie obowiązku raportowania ESG – nawet 80% firm może zostać zwolnionych z obowiązku publikowania danych o zrównoważonym rozwoju. To cofnie Europę do czasów poprzedzających poprzedniczkę CSRD – NFR!
- Utrata możliwości reprezentowania ofiar w sądach przez organizacje pozarządowe i związki zawodowe. Wystarczy, że ofiary nie otrzymają wiz do kraju członkowskiego UE, by de facto utraciły prawo do sprawiedliwego sądu.
- Brak realnych sankcji – zniesienie progu kar finansowych (5% obrotu), co może prowadzić do symbolicznych grzywien.
Dlaczego jest to problem?
Silne regulacje dotyczące odpowiedzialności korporacji stanowią fundament stabilnej i zrównoważonej gospodarki, zapewniając przewidywalność prawną i równe warunki konkurencji. Propozycja Omnibus nie tylko podważa dotychczasowe osiągnięcia Unii Europejskiej w tym obszarze, ale także zwiększa niepewność regulacyjną, osłabiając konkurencyjność przedsiębiorstw działających zgodnie z zasadami odpowiedzialnego biznesu. Co więcej, wprowadza mechanizmy, które w praktyce penalizują firmy inwestujące w transparentność i podejmujące działania na rzecz poprawy poszanowania praw człowieka w swoich łańcucha wartości, jednocześnie faworyzując te podmioty, które dotąd nie podjęły działań zapobiegających naruszeniom.
Czas na działanie
PIHRB apeluje do Rady UE i Parlamentu Europejskiego o odrzucenie tej szkodliwej propozycji. Kluczowe regulacje dotyczące odpowiedzialności biznesu muszą zostać utrzymane, aby Europa mogła pozostać liderem w zakresie praw człowieka i ochrony środowiska.