Zapraszamy na warsztat „Prawa człowieka w praktykach zarządzania. Wprowadzenie” (grudzień 2020)

Ponieważ po zapowiedziach Komisji Europejskiej dot. wprowadzenia regulacji w zakresie obowiązkowej należytej staranności w obszarze praw człowieka pojawiło się szereg zapytań na które nie zawsze mamy czas odpowiadać indywidualnie, postanowiliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom i przygotować crash course wprowadzający w podstawowe kwestie z tego obszaru.
Dlatego w pierwszej połowie grudnia br. zapraszamy do udziału w trzy-godzinnym warsztacie dedykowanym problematyce poszanowania praw człowieka w kontekście biznesu ale i szerszym otoczeniu społecznym.
Warsztat „Prawa człowieka w praktykach zarządzania. Wprowadzenie”
W czasie warsztatu zostaną wyjaśnione podstawowe aspekty związane z prawami człowieka w kontekście działalności gospodarczej. Odpowiemy na pytania:
- czym są prawa człowieka, jakie są między nimi zależności (Deklaracja Wiedeńska 1993) i jak je rozumieć w kontekście organizacji?
- jakie działania firma musi podjąć aby móc powiedzieć, że zapewnia poszanowanie praw człowieka w pełni zgodnie z Wytycznymi ONZ dot. biznesu i praw człowieka?
- jak identyfikować oraz interpretować ryzyka bezpośrednich i pośrednich naruszeń praw człowieka w działalności gospodarczej, oraz im zapobiegać?
- na czym polega mapowanie praw człowieka w kontekście organizacji i tzw. human rights impact assessment?
- co to są najistotniejsze kwestie praw człowieka (salient human rights issues) w działalności firmy jak je identyfikować i priorytetyzować?
- jakie działania należy podjąć – jakie polityki i narzędzia wdrożyć, by zapewnić poszanowanie prawa człowieka w działalności gospodarczej naszej firmy?
- na czym polega proces należytej staranności w zakresie praw człowieka i czym się różni od 'klasycznej' due diligence?
- jakiego standardu użyć podejmując wysiłek raportowania nt. poszanowania praw człowieka w ramach raportów niefinansowych? Na co warto zwrócić szczególną uwagę.
- jak wykorzystać (c) Valuing Respect Impact Design Tool do zdefiniowania właściwych wskaźników?
Prowadzący: ekspertki PIHRB – Beata Faracik i Joanna Szymonek
Format warsztatu: online (zoom)
Rejestracja: Chęć udziału w warsztacie należy zgłaszać na adres: office@pihrb.org wpisując w tytule wiadomości „Warsztat mHRDD” do 20 listopada br..
Termin: dokładny termin zostanie ustalony z uczestnikami, po osiągnięciu minimalnej liczby zgłoszeń.
Koszt inwestycji: 780 zł. netto/brutto (PIHRB jest zwolniony z VAT)