W środę, 11 grudnia 2024 r. w godzinach 10:00 – 14.00 w warszawskim Centrum Zielna odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji pozarządowych i związków zawodowych, którego celem było wypracowanie rekomendacji do Krajowego Planu Działań na rzecz wdrożenia Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka na lata 2025-2029.
Spotkanie, w którym udział wzięło 19 osób z 14 organizacji miało charakter hybrydowy. Szczególną wartością spotkania była różnorodność reprezentowanych organizacji. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele: organizacji ekologicznych, fundacji zajmujących się prawami człowieka, związków zawodowych, organizacji wspierających rozwój społeczeństwa obywatelskiego oraz instytucji akademickich, dzięki czemu powstałe rekomendacje są kompleksowe i uwzględnią różnorodne perspektywy.
Ważnym punktem spotkania były początkowe prezentacje dot. wybranych obszarów prawa wymagających zmian w ocenie organizatorów. Istotny punkt odnieisnia stanowiła najnowsza publikacja Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu „Podstawowa analiza obecnej sytuacji w Polsce dotyczącej dostępu do środków zaradczych w sprawach nadużyć związanych z działalnością przedsiębiorstw„. To już czwarta edycja tego kompleksowego opracowania, które zawiera rekomendacje dotyczące niezbędnych działań ze strony administracji publicznej w celu poprawy dostępu do środków zaradczych w przypadkach negatywnego wpływu biznesu na prawa człowieka. Publikacja ta zawiera propozycji konkretnych zmian w prawie i praktyce, mających na celu poprawę sytuacji w tym obszarze.
Następne kroki
Obecnie trwa proces opracowywania materiałów wypracowanych podczas spotkania, by nadać im odpowiedni format, tak aby przyczyniły się one do lepszego zrozumienia i implementacji Wytycznych ONZ w polskim kontekście biznesowym i prawnym.
Opracowanie analizy było możliwe dzięki grantowi Sigrid Rausing Trust na działania statutowe Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu.
Powiązane dokumenty:
- Program i koncepcja/background reading
- Informacja prasowa
- Publikacja „Podstawowa analiza obecnej sytuacji w Polsce dotyczącej dostępu do środków zaradczych w sprawach nadużyć związanych z działalnością przedsiębiorstw”